W branży farb i lakierów używanych jest wiele rodzajów urządzeń przeznaczonych do zróżnicowanych zastosowań, które są wykorzystywane w celu określenia parametrów, decydujących o jakości wykonywanych prac malarskich i lakierniczych.

Urządzenia do kontroli jakości

Grupa sprzętów, mających sprawdzać jakość farb, lakierów i analizować ich zgodność z przyjętymi normami, jest bardzo liczna, dlatego postaramy się jedynie wymienić najważniejsze z nich. Wśród tych akcesoriów znajdują się przede wszystkim:

  • grubościomierze, których zadaniem jest zmierzenie odpowiedniej grubości powstałej warstwy świeżej, a także mokrej. Można również wykorzystać je do sprawdzenia tych właściwości na zróżnicowanym podłożu, np. metalowym. Podczas badania wilgotnej warstwy często wykorzystywane są specjalistyczne grzebienie pomiarowe.
  • spektrofotometry – ta grupa urządzeń stworzona jest po to, aby sprawdzić powtarzalności i odtwarzalności pomiaru koloru. Spektrofotometry gwarantują szybki i bardzo dokładny pomiar zarówno barwy jaki i połysku.
  • sprzęt do kontroli lepkości, dzięki któremu można zmierzyć ten czynnik, mający duży wpływ na poprawne wykorzystanie farby. Są to przykładowo kubki wpływowe lub bardziej zaawansowane lepkościomierze.

Pozostała aparatura pomiarowa

Narzędzi, dzięki którym w precyzyjny i powtarzalny sposób można sprawdzić jakość produkowanych farb czy lakierów, jest na rynku znacznie więcej, a każde z nich spełnia odpowiednio swoją rolę. Ponadto wskazać można takie urządzenia jak:

  • rejestratory do sprawdzania czasu schnięcia,
  • termometry, których zadaniem jest kontrola odpowiedniej temperatury. Zbliżonym zakresem działania odznacza się termo-higrometr, który ponadto przeznaczony jest do kontrolowania wilgotności.
  • urządzenia przeznaczone do prowadzenia testów mechanicznych, a także fizycznych, takich jak twardość, odporność na zadrapania oraz ścieranie. Wówczas wykorzystuje się specjalne testery, twardościomierze oraz mierniki wytrzymałości.

JB Labotech
Copyright 2016 - JB Labotech. ul. Redłowska 50C/1, 81-450 Gdynia, woj. pomorskie, NIP: 5862225975
tel.+48 694 150 379, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Ta strona używa plików cookies w celach analitycznych. Polityka Prywatności

Projekt i wykonanie: www.grafstar.eu

 

Początek strony